Někdo k vám přijde a jen tak z legrace vám schová hračku. Protože jste novorozeně, hračka pro vás přestane existovat. Nebudete přemýšlet jako dospělák. Kam se poděla, kdo ji schoval, proč to udělal, zda hračku ještě někdy uvidíte a co pro její získání můžete udělat…

Jednoduché řešení pro složité problémy

Vzniklou nepříjemnost vyhodnotíte tím nejjednodušším možným způsobem. Hračka zmizela, tedy přestala existovat. Problém tak máte vyřešený a uzavřený během několika sekund. Jinými slovy neplýtváte svou energií na to, co nedovedete ovlivnit a díky tomu ji můžete využít k činnostem, které jsou pro váš život skutečně prospěšné a důležité.

Co kdybychom tu úžasnou dovednost v sobě dokázali nalézt? Hledat to nejprostší možné řešení? Nahlížet na život jednoduše, stále nepátrat po komplikovaných východiscích, neupínat se k tomu, co již není a opustit to jak rozumem, tak i emocemi. Prostě, řídit se pravidlem: „Problém přestává existovat, když z našeho života zmizí.“

To znamená, že k situaci přistupujeme konstruktivně. Bereme ji takovou, jaká je a posouváme se vpřed. Místo uvíznutí a utápění se v problému, který už je dávno pryč.

Když negativním emoce ovládnou náš život

Ztratíme zaměstnání? Není podstatné, proč si vybral šéf zrovna nás, že to byla naše nejlepší práce, že se neuvidíme s kolegy… Nesouhlasíte se mnou, viďte? Hned vám prozradím proč. Celou situaci hodnotíme emočně. To je důvod, proč se ještě velmi dlouho trápíme zmizelou hračkou, než abychom se zaměřili na získání nové a měli z ní upřímnou radost.

To samé platí pro ukončené vztahy, s chybějícími odpověďmi na četné otázky začínající slovem „Proč“. Ztracená přátelství, křivdy, nedosažení stanovených cílů, to vše a mnohé další životní události nejsme ochotni nechat zmizet a stále si je držíme ve svých útrobách. A ony se hromadí a hromadí, až je těch věcí k trápení více než lze zvládnout. Nepřestávají v nás existovat, odčerpávají nám životní energii i čas, když na ně myslíme a na oplátku za naše úsilí dostaneme plnou nálož negativních myšlenek a emocí.

Jenže co naplat, jsem emotivní stvoření, a tak je to v nejlepším pořádku. Život prožíváme právě skrze emoce. Kdybychom emoce postrádali, necítili bychom radost, lásku, vděk a mnohé další krásné pocity (podívejte se na film Equilibrium).

Emoce pod naší kontrolou

Jednou z cest pro snazší vymezení se negativním emocím je, brát život jednoduše. Tak jak je. Zhodnotit situaci, udělat závěr a jít dál. Nečekat, že se zlepší, co se zlepšit nemůže. Nezaobírat se do nekonečna minulostí, kterou nezměníme. Změnit můžeme pouze svou přítomnost a budoucnost.

Klíčové je, mít vodítko a uvědomit si, jak věci fungují. Buď budou mít kontrolu emoce nad námi, nebo se pokusíme kontrolu převzít my. Takto pak dokážeme rozlišovat mezi problémy, co již neexistují a situacemi, které skutečně změnit svedeme.

Sám často hodnotím události ve svém životě emotivně, a čím jsou pro mě důležitější, tím více do nich emočně vstupuji. O to důsledněji myslím na to, zda je mi to ku prospěchu, nebo jestli si tak jen zbytečně neubližuji.

Když si připustím, že se tím trápím, odpovím si na čtyři jednoduché otázky:

E

Je to problém, který neexistuje?

E

Bude mi lépe, když se budu trápit?

E

Bude na tom záležet za 5 let?

E

Mohu změnit, co se stalo v minulosti?

Pokud na první otázku odpovíte „ano“ a na zbylé tři „ne“, pak máte nejvyšší čas postavit se na nohy a začít používat svou energii konstruktivně na rozvíjení svého života, místo snižování jeho hodnoty neexistujícím problémem.

Přijmutí zodpovědnosti za vlastní život

Netvrdím, že je to zázračné řešení hojící okamžitě každou ránu. Nicméně tato technika o čtyřech otázkách léčení naší duše může velmi zrychlit, a hlavně léčit ránu až u kořenů. Ne ji jen zalátat na povrchu, aby se kdykoliv později otevřela.

Velká šance na zhojení je dána tím, že událost dovedete přijmout. Nebojujete s ní, nevymezujete se jí, nelitujete se, ale přijmete ji jako součást svého života a jdete dál. Mnoho věcí, které se nám v životě přihodí, nemáme, jak ovlivnit. Nicméně vždy si můžeme zvolit, jak zareagujeme, a to je naše a pouze naše zodpovědnost.

O pravidle „zda to bude mít význam za 5 let“ se více dočtete v mém ebooku 45 životních mouder.

Kam dál?

Podívejte se na mé další články vedoucí vás k životní spokojenosti, materiální hojnosti i k funkčním vztahům.

Ukončit vztah je v pořádku, hlavně se nevracejte

Ukončit vztah je v pořádku, hlavně se nevracejte

Ukončili jste někdy vztah a mysleli na návrat k bývalému partnerovi nebo partnerce? Případně jste se skutečně vrátili? K takovému počínání nás motivuje více podnětů. Pro vysvětlení touhy obnovit ukončený vztah použiji přirovnání, které jsem si pro sebe po posledním...

Jak zhodnotit investované peníze o 80% do 2 let?

Jak zhodnotit investované peníze o 80% do 2 let?

Podělím se s vámi o neveřejnou investiční strategii, na které mám otevřený zisk přes 80% za necelé 2 roky (v době psaní článku). Odhalím vám, jak některé věci v investování dělám, proč je dělám a kolik to může vynést. Do ničeho vás nebudu lákat, žádné affiliate linky,...

Jestli článek neobsahuje řešení právě pro vás, nebo možná i po jeho přečtení tápete s tím, co dál, nabízím vám svou konzultaci, při níž se zaměříme na to, co potřebujete právě vy.

Share This