Život bez partnerského vztahu je prost obavy, že to hezké jednoho dne bez varování skončí. Jistota neexistuje a strach, že ztratíme svou drahocennou polovičku se snadno promění v jed, který známe jako žárlivost. Jen nehledejme příčinu žárlivosti v kamarádkách partnera, ani v kamarádech partnerky, ale ve vlastním sebevědomí. Nebo spíše, ne-sebevědomí.

Když nám chybí víra v sebe

Lidé, kteří nedokážou věřit sami sobě, často nevěří ani druhým a dvojnásob to platí ve vztahu. Každý kamarád, kolega v práci, i náhodný kolemjdoucí, jsou najednou hrozbou pro váš vztah. Co když se někdo z nich vaší partnerce zalíbí, co když ji někdo osloví s nabídkou večeře a co když na to řekne ano, protože vy pro ni nebudete dost dobří.

Jestliže jste si za životní protějšek zvolili někoho, kdo si potřebuje stále něco dokazovat, třeba svou atraktivitu pro opačné pohlaví, pak máte to, co jste si sami vybrali. Pokud si naopak ve vztahu důvěřujete a je pro oba důležité, jak se s vámi ten druhý cítí… k obavám byste neměli mít objektivní důvod.

Pokazit se samozřejmě může naprosto cokoliv, ale vážně chcete celý svůj život prožít v neustávajícím stresu, že vás někdo nahradí? Nebo vám bude příjemnější užívat si vztah bez obav a těšit se na líbivou budoucnost?

Žárlivostí beztak případný předčasný konec vztahu neoddálíte, spíše ho naopak přivodíte.

Přátelé jsou důležití, nicméně má to své ale…

Vyrazit někam s přáteli je naprosto v pořádku, pokud se kvůli tomu mimořádně neustrojíte, protože z něčeho takového by se měl těšit váš partner, ne přátelé. Pokud je pro vás přirozené denně se zkrášlovat, je v pořádku, když se tak setkáte i s přáteli.

Věci navíc děláte pro svou polovičku (a nemusí to být jen o oblékání, berte to jako příklad), tak i ukazujete, že je pro vás důležitá. Znovu se zde dostávám k dostatečnému sebevědomí, kdy si nepotřebujete dokazovat svou atraktivnost pro opačné pohlaví a je vám nadevše, že jste přitažlivý pro svou partnerku/partnera.

Sebevědomý člověk nejen, že nepotřebuje žárlit, ale ani nevytváří zbytečné situace, které by žárlivost nebo pochyby mohly plodit. Ví, kým je, co dokáže a velmi dobře zná svoji hodnotu a nesnižuje ji tím, že si nebude vážit svého vztahu a tím pádem ani sebe.

Vzájemná důvěra je harmonie

S partnerkou si naprosto důvěřujeme. Je to důvěra, kdy víte, že ten druhý jde ven se svým kamarádem/kamarádkou a nemáte absolutně žádný důvod cítit se ohroženě, a ještě k tomu s upřímností v tomto svou polovičku podpoříte. Jste rádi, že má fajn přátele nehledě na jejich pohlaví.

Za prvé vkládáte svou důvěru do vztahu a zároveň tím ukazujete i jakou máte víru v sebe. A věřte, že pro člověka pevně stojícího oběma nohama na zemi, je zdravé sebevědomí toho druhého velmi příjemné a atraktivní (nebavíme se o namyšlenosti atd.)

Za druhé se na oplátku těšíte důvěry své polovičky. Když máte strávit čas se spřáteleným opačným pohlavím, vy to můžete bez obalu říct a víte, že vás podpoří místo žárlení, protože vám jednoduše věří a věří i sobě.

Je to naprostá harmonie. Zapomeňte na rčení, že by ten druhý měl aspoň trochu žárlit. To je naprosto překroucené. Žárlivostí nikdy nevyjádříte náklonost vůči tomu druhému, jen nedůvěru v něj a nedůvěru v sebe. Náklonnost vyjadřujete tím, jak se ve vztahu chováte, když jste spolu a svou důvěrou, když spolu právě netrávíte čas. Nepleťte si žárlivost a to, že vám ten druhý chybí, když spolu zrovna nejste.

Osvoboďte se od žárlivosti

Když vztah bez žárlivosti srovnám se svou minulostí, kdy jsem sám velmi žárlil, nebo když už jsem žárlivý nebyl a měl žárlivou partnerku, která si ještě navíc potřebovala dokazovat svou atraktivnost s přáteli… popsal bych to jako: mít ve vztahu naprostou svobodu. Tím nemám na mysli, že si budete nevěrní, tím myslím, že si důvěřujete, neomezujete se a chováte se k sobě navzájem jako ke svobodné lidské bytosti, ne jako ke svému majetku.

Žárlivý člověk si patrně pomyslí (jestliže dočetl až sem), že je to nesmysl. Možná, že si někteří ani neuvědomují, že žárlí a své chování považují za zdravý přístup ke vztahu.

Proti tomu uvědomělí žárliví lidé mohou na sobě pracovat, aby měli hezké a láskyplné vztahy, v nichž se budou oba cítit příjemně.

V navazujícím článku Jak se zbavíte žárlivosti ve čtyřech krocích vám ukážu, co vás nejspíš nejvíc zajímá. Jak tu nežádoucí emoci dostat z hlavy, abyste zatli tipec strachu, případným hádkám a konečně jste mohli být v klidu, když jde vaše polovička ven s někým jiným než s vámi.

Kam dál?

Podívejte se na mé další články vedoucí vás k životní spokojenosti, materiální hojnosti i k funkčním vztahům.

Naučte se poznat podvody, ať nepřijdete o své peníze

Naučte se poznat podvody, ať nepřijdete o své peníze

Prozradím vám, jak nenaletět podvodníkům, abyste ochránili své peníze. Dennodenně se z nás podvodníci snaží vylákat naše pracně vydělané peníze atraktivními investičními projekty a dalšími jen těžce odolatelnými nabídkami. Mnoho lidí již takto přišlo o své peníze...

Jestli článek neobsahuje řešení právě pro vás, nebo možná i po jeho přečtení tápete s tím, co dál, nabízím vám svou konzultaci, při níž se zaměříme na to, co potřebujete právě vy.

Share This