Podělím se s vámi o neveřejnou investiční strategii, na které mám otevřený zisk přes 80% za necelé 2 roky (v době psaní článku). Odhalím vám, jak některé věci v investování dělám, proč je dělám a kolik to může vynést. Do ničeho vás nebudu lákat, žádné affiliate linky, doporučování investičních platforem ani jiné další nesmysly v článku nenajdete.

Jen myslete na to, že máte jinou psychiku, jiné investiční zkušenosti i jiný kapitál, takže můžete vydělávat více, i méně, někomu se nemusí dařit vůbec. Konec konců, bavíme se o investování. Nic není jisté, pracujeme s pravděpodobností.

V článku vám ukážu jednu z možností, jak lze v investování jednoduše vydělat na cenovém propadu, jak nad tím přemýšlet a na co se zaměřit. Krize je nejlepší příležitost.

Proč raději investuji do TQQQ místo QQQ

Nejprve si vysvětlíme, do čeho investuji. O akciích jste pravděpodobně slyšeli. Když si akcii koupíte, stáváte se majitelem části firmy. Když firma vydá 1 000 akcií a vy si koupíte 1, pak vlastníte 0,1% dané společnosti. Dále existují fondy, které nakupují akcie za vás. Jedním takovým fondem je QQQ. Skoro polovina jeho portfolia je zastoupena akciemi technologických firem. 

Nicméně pro zhodnocení peněz jsem si vybral titul TQQQ (ProShares UltraPro QQQ). Stejně jako QQQ se jedná o burzovně obchodovatelný fond. Jenže v případě TQQQ se navíc bavíme o pákovém fondu. To znamená, že proti klasickému QQQ má zhruba trojnásobný výkon. Jinými slovy, když QQQ vzroste nebo klesne o 1%, pak TQQQ vroste nebo poklesne o 3% a to nám dává možnost náš zisk ztrojnásobit. 

Na TQQQ lze nejen velmi vydělat, ale i ztratit mnoho peněz, jak můžete níže vidět v přiloženém grafu. QQQ v roce 2022 ztratilo na ceně více jak 35%, proti tomu TQQQ znehodnotilo svou cenu více jak o 80%. Nicméně pro nás investory je takový enormní pokles skvělou příležitostí k rozmnožení vlastního kapitálu. Hned si povíme proč.

Graf a vývoj ceny QQQ

Graf a vývoj ceny TQQQ

Jak na TQQQ vydělávám

Rozdíl v grafech mezi TQQQ a QQQ není jen ve velikosti poklesu, ale ten mnohem zásadnější rozdíl je v následném růstu po cenovém propadu. TQQQ vzrostlo od největšího propadu více jak o neskutečných 223% za neuvěřitelně krátkou dobu. Za pouhých 16 měsíců. Zatímco QQQ vzrostlo za stejnou dobu jen o 63%. Do karet nám může hrát i nižší pořizovací cena za jeden kus TQQQ, protože si můžeme lépe přizpůsobit pravidelné nákupy. 

Jak jsem v úvodu článku psal, mám otevřený zisk 80%. Proč není můj zisk 223%? Protože načasovat vstup na takzvaném dnu prakticky není možné. Je to z velké části o štěstí. Lze díky investičním technikám významně zvýšit pravděpodobnost odhadnutí dna, ale nikdy to není jisté. Takže si na základě vlastních kritérií stanovím počáteční vstup a od toho bodu provádím pravidelné příkupy a čekám na dosažení PT (profit target, kdy chce investor vybírat svůj zisk).

Nastavení vstupu do investice TQQQ může například vypadat takto: začnu pravidelně nakupovat, když jeho cena klesne o 50%. Vím, že umí klesnout i o 80%, ale není jisté, že se cena dostane až tak nízko. Tak začnu nakupovat na poloviční ceně, a pokud jsem trefil dno, super, pokud ne, pravidelné nákupy mi zlevní investici. Berte to jako příklad, myšlenkovou úvahu, nikoliv jako návod. Skutečně není žádná legrace být v investici např. 2 roky klidně i déle a celou tu dobu být ve ztrátě. Na to je potřeba mít disciplínu, jasný cíl a správně nastavenou investiční strategii. Jinak v panice ve ztrátě prodáte, nebo přestanete dokupovat další kusy TQQQ a nedopadne to dobře.

Díky pravidelnému přikupování jsem pořizoval TQQQ jak na samotném dnu za 17 USD, stejně tak mám i nákupy za 50 USD. To nejdůležitější je průměrná nákupní cena. Ta mi vychází kolem 29 USD, takže na každém jednom kusu ETF jsem vůči současné ceně 57 USD (v době psaní článku) v zisku 28 USD. To je dokonce zhodnocení investovaných peněz o neskutečných 96% za necelé dva roky. Já uvádím zhodnocení 80%, protože zisk poměřuji vůči kapitálu, který mám na investiční strategii vyčleněný.

Pro dosažení co největšího zisku s omezením rizik je nejzásadnější:

E

správné načasování vstupu do investice

E

stanovení reálného PT (příliš nízký cíl, vyděláme méně, příliš ambiciózní cíl, nepodaří se nám investici včas prodat)

E

stanovení výše pravidelných příkupů včetně toho, jak často budeme pravidelné příkupy provádět

E

určení investičního horizontu, abychom na pravidelné příkupy měli dostatečné množství peněz, než se nám podaří dosáhnout na PT

Jak omezuji rizika, když investuji do TQQQ

Důležité je vědět, že každé riziko je možné omezit. Možností je celá řada v závislosti na zvolené investiční strategii. U TQQQ omezíme riziko načasováním nákupu. Kupujeme v době poklesu, kdy má za sebou TQQQ významný propad. Tím snížíme pravděpodobnost dalšího razantního cenového snížení od okamžiku, kdy jsme TQQQ nakoupili. 

Dalším omezením rizika je pravidelné investování, díky kterému průměrujeme pořizovací cenu. Takže rovnou dvě opatření. Sice můžeme peníze jednorázově investovat a čekat na PT, ale osobně se raději připravím o část zisku tím, že budu peníze uvolňovat postupně, takže bezpečněji. 

Smyslem pravidelného investování je ten, že vám kryje riziko dalšího cenového propadu v budoucnosti.

Příklad „NÁKUP 1“ v grafu níže: Když se rozhodnete jednorázově za větší balík peněz vstoupit do TQQQ, kdy stojí 40 USD a pak klesne na 17 USD, máte nakoupeno za 40 USD. Pokud investujete pravidelně, máte i nákupy za méně než 40 USD a díky tomu nižší průměrnou pořizovací cenu.

Příklad „NÁKUP 2“ v grafu níže: Pokud byste vstoupili do investice jednorázově na 40 USD a od toho okamžiku cena vystřelila vzhůru, pak to bude ziskovější než pravidelné příkupy, protože při pravidelných příkupech nakupujete dráže než za 40 USD a vaše průměrná cena stoupá.

Jak jsem psal, trefit jednoznačně dno, není příliš pravděpodobné. Je na každém investorovi, jakou zvolí taktiku, přístup k riziku, jaký má kapitál atd. Každopádně musíte míst VŽDY připravený scénář pro 3 situace:

cena půjde nahoru

cena půjde do strany

cena půjde dolů

Pokud investujete peníze a jen doufáte, že cena poroste, pak je to gambling. Nic jiného. Nejste investor, ale hrajete hazard. Investor má připravené scénáře a plán pro všechny tři situace. Prostě ví, jak si v každé z nich poradí.

Vždy investujete na vlastní zodpovědnost

Na závěr musím pro jistotu zmínit, i když myslím, že u mých čtenářů i z povahy článku to není nutné, že nedávám investiční doporučení, vždy investujete na vlastní zodpovědnost

Čas, kdy jsem začal nakupovat TQQ je dávno pryč a pokud dnes začnete nakupovat, váš výsledek z investice bude úplně jiný, než ten můj. Nikdy nekopírujte něčí investici. Neznáte jeho finanční možnosti, přístup k riziku, PT, jeho ostatní investiční strategie a mnoho dalších proměnných, které ovlivňují investorovo rozhodování. 

Možná se nyní ptáte, co vám má článek vlastně dát, když je nejlepší čas k nákupu TQQQ momentálně pryč. Odpověď je snadná. Nějaký ten cenový propad zase bude, je jen otázkou času, než se finanční trhy znovu sesypou. V investování budou stále příležitosti, a kdo se o investování skutečně zajímá, dokáže je rozpoznat sám, aniž by potřeboval opisovat něčí obchody.

Ještě raději pro naprostou úplnost doplním, když se setkáte například s kamarádem nebo uvidíte youtubera, který vám doporučí nějakou skvělou investici, myslete stále na to, že to vy investici provedete, a to z vlastních peněz. Když proděláte, vymlouvat se pak na to, že to on mi poradil apod. je alibismus. To vy děláte konečné rozhodnutí, to vy máte poslední slovo, zda do investice vstoupíte či nikoliv. 

Proto neuvádím z výše popsaných důvodů o své investici nic konkrétního, aby ji nikdo z vás nemohl začít slepě okopírovat. Její úspěšnost, závisí na mnoha činitelích.

VYUŽIJTE OSOBNÍ MENTORING

Znát investiční strategii je jedna věc, to nejtěžší je, stanovit reálný PT, kvalitní vstup, rozumně si nastavit investiční horizont, částku, kterou chcete investovat, jak často a tak dále. To vše a mnohem více spolu můžeme probrat osobně na konzultaci. 

Tyto i další věci v článku vysvětlit nelze, protože každý máme jiné možnosti, jiné cíle i jiné znalosti. Když stejnou investiční strategii zvolí více lidí, každý ji bude obchodovat jinak podle svých dosavadních znalostí a zkušeností, psychiky, kapitálu a vlastní zodpovědnosti ke svých či rodinným penězům. 

Informací jsem k zamyšlení poskytl dostatek, věřím, že ti zkušenější z vás dovedou strategii použít, stejně jako já se kolikrát inspiruji něčí myšlenkou. Každopádně nejsnazší způsob, jak začít, je vyzkoušet strategii na nečisto v DEMO účtu. Další možností je, psát si obchody na papír, či do excelu ještě před tím, než začnete obchodovat se skutečnými penězi, které jste vydělali. Neriskujete tak své peníze, učíte se.

Kam dál?

Podívejte se na mé další články vedoucí vás k životní spokojenosti, materiální hojnosti i k funkčním vztahům.

Naučte se poznat podvody, ať nepřijdete o své peníze

Naučte se poznat podvody, ať nepřijdete o své peníze

Prozradím vám, jak nenaletět podvodníkům, abyste ochránili své peníze. Dennodenně se z nás podvodníci snaží vylákat naše pracně vydělané peníze atraktivními investičními projekty a dalšími jen těžce odolatelnými nabídkami. Mnoho lidí již takto přišlo o své peníze...

Share This